Головна » Новини » Статті » Галуни (квасці): властивості і використання

Галуни (квасці): властивості і використання

Галуни (квасці) представляють собою клас хімічних сполук. Квасці це подвійні сульфатні солі із загальною формулою AM (SO4) 2 · 12H2O, де A це одновалентні катіони, такий як калій або амоній, і M являє собою іон тривалентного металу, такий як алюміній або хром (III). Самі по собі «галуни» часто співставляються з калійними квасцями, гідратованими сульфатами калію-алюмінію з формулою KAl (SO4) 2 · 12H2O. Інші квасці з алюмінієм в якості тривалентного іона названі в честь одновалентного іона. Галуни також можуть позначати гель гідроксиду алюмінію, який використовується в якості ад’юванта для вакцини.

Типи квасців

Калійні квасці: галуни калію також відомі як калійні квасці. Це сульфат алюмінію калію. Це тип квасців, які ви знайдете в продуктовому магазині для маринування і в якості розпушувача. Серед інших алюмокалієві квасці (галун алюмокалієвий).

Содові квасці: содові галуни мають формулу NaAl (SO4) 212H2O. Використовується як розпушувач і як підкислювач в їжі.

Амонійні квасці: Галун амонію (амонійний галун) знаходить застосування в дубленні, фарбуванні текстилю, вогнестійкості текстилю, у виробництві фарфорового цементу і рослинних клеїв, в очищенні води та в деяких дезодорантах. Серед них залізоамонійні квасці (залізоамонійний галун) та алюмоамонійні квасці (галун алюмоамонійний).

Хромовий галун (хромові квасці): це насичене фіолетове з’єднання використовується в солярії і може бути доданим до інших галунів для вирощування лаванди або пурпурних кристалів. Приклад хромкалієві квасці (хромкалієвий галун).

Селенатні галуни: селенвмісні квасці є сильними окислювачами, тому їх можна використовувати в якості антисептиків, окрім іншого.

Сульфат алюмінію: це з’єднання також відоме як паперовий галун. Однак технічно це не галун.

Хімічні властивості

Квасці корисні для цілого ряду промислових процесів. Вони розчиняються у воді, мають солодкуватий смак, реагують кислотою на лакмус і кристалізуються в правильні октаедри. У галунах кожен іон металу оточений шістьма молекулами води. При нагріванні вони розріджується, і якщо нагрівання продовжується, вода кристалізації відганяється, сіль спінюється і набухає, і, нарешті, залишається аморфний порошок. Квасці в’яжучі та кислі.

Використання квасців

Галуни мають кілька побутових і промислових цілей. Найчастіше використовують галун калію, хоча амонійні галуни, залізні галуни і содові галуни можна використовувати для багатьох з тих же цілей.

  • очищення питної води як хімічного флокулянта
  • як кровоспинний олівець, щоб зупинити кровотечу під час дрібних порізів
  • травильний агент, щоб допомогти зберегти солоні огірки свіжими
  • антипірен
  • кислотний компонент деяких видів розпушувачів
  • інгредієнт в деяких депіляційних восках
  • відбілювач шкіри
  • інгредієнт в деяких марках зубної пасти