Головна » Новини » Статті » Очищення та санітарна обробка пивоварні

Очищення та санітарна обробка пивоварні

Очищення та санітарна обробка є невід’ємною частиною пивоварні, і її слід враховувати на кожному етапі процесу варіння пива. Очищення супроводжується санітарною обробку або ж замінює її, видаляючи органічні/неорганічні залишки та мікроорганізми з обладнання пивоварного заводу. Санітарна обробка зменшує поверхневу популяцію життєздатних мікроорганізмів після очищення та запобігає росту мікробів на обладнанні пивоварного заводу.

Миючі засоби

Існує два типи миючих засобів: мийні засоби на лужній або кислотній основі, які часто містять поверхнево-активні речовини, хелатоутворюючі речовини та емульгатори для підвищення ефективності миючих засобів. Миючий засіб для пивоварні повинен бути здатним змочувати поверхню, щоб дозволити йому проникнути в глиб відкладення, щоб діяти швидше та ефективніше. Миючий засіб повинен мати здатність розбивати наліт чи осад на дрібні частинки та утримувати їх у суспензії, щоб вони не осідали на очищеній поверхні. Мийні засоби також повинні мати хорошу секвеструючу здатність, щоб утримувати солі кальцію та магнію (пивний камінь) у розчині.

Мийні засоби на лужній основі

Лужні мийні засоби найбільш ефективні для видалення органічного осаду, тобто олій, жирів, білків, крохмалю та вуглеводів, які зустрічаються в пивоварінні. Лужні детергенти діють шляхом гідролізу пептидних зв’язків і розщеплення великих нерозчинних білків на дрібні, легше розчинні поліпептиди. Лужні мийні засоби не видаляють оксалат кальцію та інші неорганічні сполуки, які призводять до накопичення пивного каменю.

Їдкий натрій (сода каустична рідка, натрій гідроксид луска, каустик гранули)

З очисних засобів на пивоварнях у всьому світі широко використовується гідроксид натрію (NaOH), також відомий як каустична сода. Його ефективність щодо розчинення білкових осадів і жирних олій шляхом омилення практично неперевершена. Це робить його природним вибором для очищення осаду з дна котлів і для очищення пивних бочок. Гідроксид натрію також є надзвичайно чудовим емульгатором. Він не має собі рівних у своїй здатності розчиняти білки та органічні речовини, якщо використовувати їх у поєднанні з хлором, поверхнево-активними речовинами та хелатуючими агентами.

Розчини гідроксиду натрію/гіпохлориту натрію

Суміші каустику/гіпохлориту особливо ефективні для видалення танінових відкладень, але використовуються також і для інших завдань очищення. Ці суміші можна використовувати в системах CIP для періодичної обробки продувки або для освітлення нержавіючої сталі.

Миючі засоби на основі кислот

Кислотні мийні засоби часто використовуються в двоетапному послідовному режимі очищення лужними миючими засобами. Важкі осади, дубильні речовини, хмелеві олії, смоли та глюкани не піддаються впливу кислотних миючих засобів. Кислотні мийні засоби також використовуються для запобігання або видалення пивного каменю, накипу (карбонати кальцію та магнію) та оксиду алюмінію. Кислотні мийні засоби більш ефективні проти бактерій, аніж лужні мийні засоби.

Фосфорна кислота

Фосфорна кислота широко використовується для видалення пивного каменю та подібних відкладень на поверхнях, (смоли білкового матеріалу та дріжджі). Дія ортофосфорної кислоти на відкладення значно покращується за рахунок додавання кислотостійкої поверхнево-активної речовини, яка сприяє проникненню у поверхневі відкладення, а також сприяє процесу полоскання в кінці процесу очищення. Фосфорна кислота не ефективна для видалення пивного каменю, поки її температура не досягне 16°C.

Нітратна кислота (азотна кислота)

Азотна кислота не тільки використовується для видалення пивного каменю та інших неорганічних відкладень, вона також має біоцидні властивості, якщо використовується як чиста кислота, так і в більш стабільних, менш небезпечних сумішах з фосфорною кислотою. Крім того, азотна кислота здатна ефективно нейтралізувати білок.

ДЖЕРЕЛО